advertorial
Napadlo vás někdy, co všechno se dá vytvořit z balónků? Úplně všechno, odpověděl by vám jistě balónkář Tomáš Okurek. Ten v květnu chystá velkou balónkovou výstavu v Ostravě.
S balónky začal pracovat jen tak, pro radost. Když zjistil, že z nich dokáže vytvořit zajímavé výtvory, začal se jim věnovat víc. Postupně objížděl různé akce a festivaly, na kterých lidem ukazoval své umění. Teď už Tomáš Okurek pořádá své vlastní velké balónkové výstavy.
S balónkovou džunglí přijede v období od 1. do 4. května na ostravskou Černou louku, kde z balónků vytvoří i svět Minecraftu. Jak dlouho taková výstava vzniká? Kolik balónků ji bude tvořit? A co úspěšný balónkář plánuje na podzim?
Prozraďte, kdy jste se vlastně dostal k tomu, co děláte?
Do roku 2017 jsem pracoval v kanceláři, v životě mi ale chyběly barvy a radost. Balónky jsem objevil náhodou, když jsem je koupil na oslavu malé sestřenky. A zjistil jsem, že fungují podobně jako stavebnice, které miluji od dětství. Rozhodnutí věnovat se jim naplno pak přišlo přirozeně.
Pamatujete si, co bylo to první, co jste vytvořil?
Samozřejmě! Můj první výtvor byl pejsek. Poté následoval meč, kytička a dokonce dvoubarevný koník. Dnes už tvořím exponáty z tisíců balónků.
Kdy jste se pustil do velkých výstav?
Když už jsem zvládal všechna menší zvířátka, chtěl jsem tvořit něco většího. Začal jsem tedy stavět výstavy pro obchodní centra. Pak ale přišel covid, který akce stopl, a já si uvědomil, že je vlastně lepší být vlastním pořadatelem. Teď můžu tvořit svobodně a občas i za pochodu měním plány podle nálady nebo situace.
Věnujete se ještě něčemu jinému, nebo už naplno jen balónkům?
Moje firma kromě výstav připravuje také balónkovou zábavu na oslavy a dekorace na akce. I ty jednoduché balónkové brány, které občas vidíte u obchodů, jsou často moje. Takže na nic jiného už čas opravdu nemám.
Dělá někdo u nás vůbec něco podobného?
Můj koncept balónkových výstav propojených se zábavou pro rodiny je ve světě unikátní. Je to vlastně takové mé dítě, které neustále vylepšuji. Dnes už některé balónkové sochy dokonce reagují na návštěvníky. To ocení hlavně tatínci, kteří si všímají technických detailů – třeba když se balónkovému jeepu točí kola.
Co všechno už jste z balónků zvládl udělat?
Z balónků jsem vytvořil snad všechno, od zvířat, postav, předmětů, až po loga firem. Témata uplynulých výstav byla vesmír, podvodní svět, královská balónková zoo nebo Halloween. Balónky fungují podobně jako Lego, dá se z nich postavit opravdu cokoliv. Oproti Legu jsou ale větší, stavění je rychlejší, jen jejich životnost je omezená, na týden až pět měsíců. Výhodou je, že jsou rozložitelné. Letos dokonce plánuji koupit pozemek, kde je budu kompostovat.
Aktuálně chystáte ostravskou výstavu zaměřenou na džungli. Na co všechno se návštěvníci mohou těšit?
Na výstavě, která proběhne od 1. do 4. května na Černé louce, určitě nebudou chybět desítky zvířat, jeep nebo dinosauři. Mysleli jsme i na interaktivní prvky a fotokoutky, takže věřím, že návštěvníci budou nadšení stejně jako já při stavění. Součástí výstavy bude i balónkový svět Minecraftu.
Kolik balónků použijete? Jak dlouho se vůbec taková výstava chystá?
Džungle bude mít zhruba 60 tisíc balónků. Výstavu připravujeme a plánujeme měsíce předem. Samotné stavění pak trvá několik týdnů v našich prostorách a poslední týden vše stěhujeme na výstaviště. Dříve byly výstavy vždy součástí jiných akcí, teď už je děláme samostatně ve velkých halách, díky čemuž si můžeme dovolit mnohem více aktivit pro děti i samotných exponátů.
Určitě se stane, že během dne některé balónky prasknou, něco se poničí. Čeká vás pak večer po výstavě hodně práce, aby byla na další den zase jako nová?
Je pravda, že kromě běžného opotřebení občas s poškozením balónků „pomohou“ i návštěvníci. My jsme ale připraveni, každý večer věnujeme asi hodinu opravám. Kromě času je to náročné i finančně. Jen pro představu, balónky na mou největší výstavu stály přes 900 tisíc korun. Přesto musím říct, že držíme vstupné na třetině podobných akcí pro děti.
Kde vůbec berete nápady? Tvoříte si nějaké modely?
Občas si pomáhám malovacím softwarem, ale většina návrhů vzniká přímo v mé hlavě. Proto je také složité dopředu ukázat, jak přesně bude třeba balónková socha vypadat.
Jaké máte další plány? Co všechno chystáte?
Na podzim plánuji zatím nejúžasnější výstavu nazvanou Dračí říše, která proběhne v ostravském Trojhalí. Největší balónkový drak bude mít rozlohu přes 300 metrů čtverečních. Je to můj další sen, který se stane realitou.
Foto: se souhlasem Tomáše Okurka
Sdílejte se svými lidmi
Petr Sobol
17. 4. 2025
Mohlo by vás zajímat